Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel yük taşıma faaliyetinde, birden fazla müşterinin parça yükü tek araçla taşınmaktadır. Taşınacak yükün, gideceği lokasyona göre araçlara yüklenmesi LIFO (Last In First Out) yöntemiyle gerçekleştirilir.

Parsiyel teslimatın avantajları:

1. Tasarruf. Az miktarda genel kargo göndermek için müşterinin bu amaçla kiralanan aracının navlun bedelini ödemesi gerekmez. Nakliye maliyeti taşınan malların ağırlığı veya hacmi ile doğru orantılı olarak hesaplanır. Küçük miktarda malların depolanması için gerekli alan düşük olduğundan depo maliyetlerin azalması da müşteri için önemli avantaj sağlar.

2. Kolaylık. Bu tür taşımacılık tehlikeli maddelerin dışındaki tüm yükler için uygundur.

3. Güvenilirlik. Bu hizmeti seçerek, müşteri kendi mallarının güvenli ve sağlam bir şekilde teslim edileceğinden emin olabilir. Bu hizmet, sınırlı sayıda yurt dışından mal ithal eden bireyler ya da küçük ölçekli şirketler için mükemmel bir çözümdür. Bazen bu hizmet, yabancı on-line mağazalardan oldukça büyük partiler halinde mal satın alan ve bazı nedenlerden dolayı ekspres teslimatı kullanmak istemeyen perakende müşteriler tarafından kullanılmaktadır.